Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak obsługiwać forum - instrukcja
#1
Do zarejestrowania na forum wymagane jest podanie prawdziwych danych, w tym imienia i nazwiska jako loginu, ponieważ w wypowiedziach na forum to login wyświetlany jest jako nazwa autora postów.
Po zarejestrowaniu i potwierdzeniu rejestracji przez aktywowanie linkiem aktywacyjnym który zostaje automatycznie wysłany na podany podczas rejestracji adres mailowy, czekamy na aktywację przez administratora.
Zazwyczaj trwa to nie więcej niż kilka godzin - nie zawsze któryś z administratorów jest przy komputerze ciągle.
Na szybkość aktywacji konta wpływa dokładność wypełnienia, w tym poza wzmiankowanym loginem w postaci imienia i nazwiska, ważne jest aby podać numer okręgu wyborczego, a nie nazwę miejscowości (sprawdzanie może być czasochłonne i zakończyć się błędem - np. Warszawa ma 2 okręgi - 19 i 20 i ciężko wybrać prawidłowo, jeśli wpisane są ościenne miejscowości województwa mazowieckiego.
Aktywacja polega też na nadaniu uprawnień dostępowych, a więc przydział do konkretnego okręgu działania danej osoby, oraz nadania uprawnień do możliwości dokonywania wpisów na forum, oraz przeglądania niektórych zasobów. Jest to podyktowane nie tylko względami bezpieczeństwa, ale potrzebą uporządkowania informacji dostępnych dla danego użytkownika. Forum zawiera ponad 100 różnych grup i pokazanie tego wszystkiego spowodowało by za duże zamieszanie i nieczytelność. Wystarczające problemy mają z tym moderatorzy i administratorzy. Na forum są różne grupy tematyczne-zadaniowe, jak np. Grupa Techniczno-Informatyczna, Medialna, Prawna, Do zbierania podpisów itp.. Aby grupy te mogły spokojnie pracować i skupić się na zadaniach które są im postawione, dostęp do nich mają członkowie grup oraz Sztab Wyborczy oraz selektywnie szefowie okręgów. Więc jeśli są do nich jakieś zapytania czy potrzeby, prosimy kontaktować się przez swoich szefów/koordynatorów okręgów.
Nie jest to zorganizowane tak, aby coś ukrywać, czy działać zakulisowo, ale aby zachować porządek i ład organizacyjny.
Po zalogowaniu się na forum (po zaktywowaniu konta) widzimy zasoby jakie są nam przydzielone, widząc poza forum publicznym, okręg swojego działania, oraz pozostałe działy do których mamy dostęp. W zależności od zdefiniowanych uprawnień, mogą być zasoby które możemy tylko czytać, ale nie możemy ich skomentować, czy założyć nowego wątku.
Jeśli w jakimkolwiek dziale chcemy wpisać jakikolwiek nowy wpis/temat - klikamy na przycisk"Nowy wątek" i tworzymy zupełnie nowy temat do dyskusji czy przekazania informacji.  Warto tu zwrócić uwagę w jakim dziale chcemy to zrobić - aby nie powodować bałaganu i aby informacja którą zamieszczamy była tematycznie powiązana z tym co już na forum jest. Powinniśmy też zwrócić uwagę na fakt, czy nie zamieszczamy informacji których nie powinniśmy udostępniać, na forum np. publicznym lub o poziomie dostępu innym niż informacja którą chcemy zamieścić - szczególnie te, które mogą się nie mieścić w ramach prawnych regulacji odnośnie RODO i polityki prywatności.
Wracając do tworzenia nowego wątku - po kliknięciu w przycisk "Nowy wątek" wpisujemy temat jaki będzie w wątku poruszany - forma tytułu - i wpisujemy poniżej treść informacji jaką chcemy przekazać.
Możemy też dołączyć pliki z dokumentami które jak uważamy powinny być dostępne jako pliki źródłowe.
W ten sposób możemy też zamieszczać zdjęcia, dołączać pliki w pdf-ie, dokumenty tekstowe, arkusze kalkulacyjne.
Aby do postu dołączyć pliki w formie dodatku do treści, przy pomocy edytora który jest dostępny w standardzie, wybieramy ikony funkcyjne i tam wpisujemy parametry potrzebne do zamieszczenia zdjęcia - forum nie ma możliwości w podstawowej konfiguracji zamieszczania zdjęć na serwerze obsługującym forum, więc trzeba je zamieścić w innym miejscu, pod znanym adresem sieciowym i zamiesścić ten adres w konfiguracji opcji "Zamieść zdjęcie". Inna opcja, to dołączenie pliku zdjęcia przez wybranie poniżej okna edycji przycisku "przeglądaj" obok napisu "Nowy załącznik". Otwiera nam się okno dialogowe z wyborem pliku na naszym komputerze. Po wybraniu pliku, po prawej stronie linii związanej z dołączaniem plików, naciskamy przycisk "Dodaj załącznik". Plik się zapisuje na serwerze i możemy wtedy zaznaczyć, aby ten plik dołączyć do posta jako ilustracja.
Po dołączeniu, zapisaniu pliku pojawia się nam obok jego parametrów na dole ekranu, opcja "Wstaw do posta" - dzięki czemu dany plik/zdjęcie pojawia się jako element postu.
W ten sposób dołączyłem poniżej widoczne propozycję logo.  To w formie szachownicy jest dodatkowo dołączone przez przycisk "Wstaw do posta". To drugie - tylko jako załącznik.
W większości wypadków, forum obsługujemy przez pisanie odpowiedzi na wątku który założył ktos inny. Funkcjonalnie działa to tak samo, tak samo otwiera się okno pełnej edycji. Aby zapisać - klikamy na opcję zapisu (lub aktualizacji posta jeśli edytujemy stary post).

Wersja uproszczona edycji istniejącego posta nie zawiera pełnych możliwości edytora, a jedynie uproszczoną formę, co w większości wypadków jest wystarczające do odpowiedzi na posty innych osób. Edycje kończymy klikając przycisk "Aktualizuj post, poniżej  okna edycyjnego.

Przy rejestracji warto zwrócić uwagę na opcję subskrypcji i ją zaznaczyć. Będziemy wtedy powiadamiani jak coś nowego pojawi się w wątkach które nas interesują. W każdym wątku w dolnej części możemy zaznaczyć taką opcję subskrypcji, dzięki temu będziemy powiadamiani na mailu o nowych wpisach, co umożliwi nam śledzenie zmian na forum.    


Załączone pliki Miniatury
   
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości